problem z konstrukcją zdania

Wrażenia i opinie uczestników warsztatów i posiadaczy CD na temat NLS.

Moderatorzy: admin, Lech Dębski, yebi69, Moderatorzy

pio
Posty: 1
Rejestracja: pn gru 15, 2003 3:47 pm

problem z konstrukcją zdania

Postautor: pio » pn gru 15, 2003 4:00 pm

hej witam wszystkich

jestem totalnym n00bem jesli chodzi o nlp i nls, dlatego prosze o wyrozumialosc przyodpowiedzi na moje pytanie.

czytalem troche na temat nls - to co napisal ross jeffries, i pojawila sie we mnie mala watpliwosc. chodzi o to co ross nazywa "weasel phrases". jezyk polski rozni sie od jezyka angielskiego. w jezyku angileskim przykladowy w. phrase brzmi:
"A person can feel incredibly turned on, talking with someone they really, really like!" - w tym zdaniu slowo "feel" jest nakazem. w naszym jezyku brzmi to mniej wiecej tak:
"ktoś moze CZUĆ sie nieżle podniecony, rozmawiajac z osoba ktora bardzo lubi" - slowo "czuć" nie jest nakazem. słowo "czujesz" byloby nakazem. czy w naszym wypadku trzeba odpowiednio modyfikowac zdanie, tak aby zamiast slowa "czuć" znalazlo sie w nim slowo "czujesz" ??
np:
"ktos moze powiedziec, że CZUJESZ sie niezle podniecony...itd" - czy konieczne sa takie modyfikacje zdan, czy nie trzeba tego robic.
w naszym jezyku zdania jakie proponuje ross brzmialy by inaczej niz on uczy. tam gdzie w angielskim jest normalne "feel", u nas moze byc "czułabyś", "czuła", "czuć". jeszcze raz pytam. czy w takich zdaniach nalezy zmienieac formę na "czujesz"??? wydaje mi sie ze nie jest to błacha sprawa.

rydzu
Posty: 56
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 12:04 am

Postautor: rydzu » pn gru 22, 2003 4:45 am

Hej,
generalnie jesteś na dobrym tropie! :)
jak jeszcze nie wiesz, czy lepiej jest powiedziec do dziewczyny...
"ktoś moze CZUĆ sie nieżle podniecony, rozmawiajac z osoba ktora bardzo lubi"
czy
wiesz jak to jest, kiedy CZUJESZ się naprawdę podniecona, rozmawiając z sosobą którą bardzo lubisz. Mnie się wydaje, że...
to sprawdź to sam! najelpiej na kimś, a raczej na jakiejś osobie... i bedziesz wiedział :)

pozdrawiam
rydzu

PS. aha, podpowiedź - ta różnica ma znaczenie!
"brain is my second favorite organ"

Avgan
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 26, 2004 12:31 am
Kontaktowanie:

Postautor: Avgan » ndz lut 08, 2004 9:28 pm

Generalnie lepiej używać form bezosobowych, dla nieświadomości jest to i tak wszystko jedno a przynajmniej nie dostaniesz w twarz.


Wróć do „FAQ i opinie - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do uczestników szkoleń i posiadaczy CD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości